Wasze pytania / Ptasznik

Bardzo zależy mi na kupnie pająka ptasznika. Rodzice zgodzili się pod warunkiem, że znajdę gatunek, który nie gryzie. Czy istnieją takie ptaszniki?
Tomek

Większość gatunków produkuje słaby jad – porównywalny z pszczelim. Jednakże musisz sprawdzić czy nie masz alergii na jad ptasznika, którego postanowisz kupić. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej nawet słaby jad ptasznika (zresztą jak każda inna substancja) może być niebezpieczny dla człowieka.
Jeżeli nie masz alergii śmiało mogę polecić Ci pająki z rodzaju Brahypelma, mają one słaby jad niegroźny dla człowieka. Szczególne wart polecenia jest ptasznik kędzierzawy – uznawany za jeden z najłagodniejszych gatunków ptaszników. Nie posiada on silnego jadu, a w razie zagrożenia próbuje ucieczki, dopiero gdy ta zawodzi “wyczesuje” włoski z odwłoka, które w przypadku wchłonięcia niemile doświadczają napastnika. Jest często hodowany w domach, stosunkowo odporny na “błędy” hodowców, łatwo rozmnażany w niewoli.
Do najbardziej jadowitych i agresywnych gatunków należą ptaszniki azjatyckie i afrykańskie, m.in. rodzaju Citharischius, Chilobrachys, Ornithoctonus, Selenocosmia, Ceratogyrus, Hysterocrates, Stromatopelma, Haplopelma, Heteroscodra, Poecilotheria, Pterinochilus.
Ukąszenia (dla osoby zdrowej) kończą się z reguły na długim bólu, opuchliźnie, wymiotach i drgawkach (nawet miesiąc po ugryzieniu), czasem częściowym paraliżu.

Posted in: Ogólne