Wasze pytania / Jak rozładować energię szczeniaka

Mam bardzo energicznego szczeniaka, ma on obecnie 6 miesięcy. Chodzę z nim codziennie na długie spacery ale widzę, że mu to nie wystarcza, kiedy wrócimy do domu pośpi godzinę i wstaje z nowymi pokładami energii, sama nie wiem co mu jeszcze wymyślić, może bieganie przy rowerze? Obawiam się jednak, żeby smycz nie wkręciła się w koła.
Kaja

Bardzo dobrze, że dbasz o swojego psiaka i zapewniasz mu codziennie dużo ruchu. Co do biegania przy rowerze (bikejoring) jest to bardzo fajna dyscyplina sportowa, popularna za granicą ale i u nas znajdująca coraz więcej zwolenników. Twój szczeniak jest jeszcze za mały na poważne treningi, ponieważ psy, które nie zakończyły jeszcze procesu wzrostu nie mogą być zmuszane do biegu, muszą poruszać się swobodnym ruchem, we własnym tempie. Jednak jak najbardziej możesz go uczyć poprawnego poruszania się przy rowerze aby ułatwić sobie późniejszą pracę z psem jeżeli jednak zdecydujesz się na bikejoring. W sklepach dostępne są specjalne uprzęże, szelki dla psów oraz smycze ze specjalnymi uchwytami i amortyzatorami. Pamiętaj, że pies uprawiający bikejoring musi być bardzo dobrze ułożony. Przydatną rzeczą jest tzw. Springer – jest to metalowe urządzenie przymocowane pod siodełkiem. Pies przywiązany jest do tego urządzenia krótką smyczą. Choć brzmi to nieprawdopodobnie nawet duży pies nie jest w stanie zmienić toru jazdy roweru. Ważne jest aby treningi rozpocząć w odpowiednim dla danej rasy wieku oraz aby początkowe dystanse były krótkie, dopiero z czasem możemy je wydłużać.
Jeżeli chodzi o inne dyscypliny sportowe to może zastanowisz się nad agility? Poważne treningi można rozpocząć dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia (w zależności od rasy, pamiętaj, że nie wszystkie rasy nadają się do tego sportu), ale w elementy agility możesz zacząć bawić się ze swoim psem już teraz. Proponuję odezwać się do pobliskiego psiego przedszkola, podpowiedzą ci jak to robić. Możesz też zacząć urozmaicać psu czas ciekawymi zabawami np w tropienie. Więcej na temat tego w co i jak się bawić znajdziesz w naszej czytelni w dziale Psy>Wychowanie i szkolenie> W co się bawić z własnym psem.

Posted in: Wychowanie