Walki pomiędzy psami mieszkającymi pod jednym dachem

Walki pomiędzy psami:

Walki takie są bardzo uciążliwe dla domowników i dla samych psów. Właściciele często nie widząc innego rozwiązania problemu izolują zwierzęta. Doprowadza to jednak do stanu ciągłego napięcia i atmosfera w domu staje się trudna do zniesienia.
Zwykle do walk dochodzi między psami o dominujących charakterach, gdzie każdemu wydaje się, że przewyższa rangą rywala. Często sytuację pogarszają właściciele, którym wydaje się, że to ich pierwszy, starszy pies powinien być osobnikiem alfa i faworyzują go, przyznając niepotrzebne przywileje. Tym samym zachęcają psa, który bez ich ingerencji już dawno by się podporządkował, do walki o utraconą pozycję.
Dlatego bardzo ważną rzeczą jest to, abyśmy nie wtrącali się w relacje między naszymi psami. Zwykle jedna, tylko z pozoru groźnie wyglądająca walka rozwiązuje problem.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy trafimy na dwa osobniki z wrodzonymi charakterami przywódców. Należy się wówczas liczyć z tym, że walki będą się nasilać i stawać się coraz groźniejsze. Najlepszym wyjściem staje się wtedy znalezienie nowego domu dla jednego z psów. Jeżeli to nam się nie uda należy zaobserwować, który z rywali jest choć trochę słabszy i tego właśnie wykastrować. Następnie można zacząć faworyzować drugiego psa, podwyższając tym samym jego pozycje w stadzie. Nie należy kastrować dwóch psów, ponieważ nie zmieni to nic w stosunkach między nimi.

Więcej o agresji znajdziesz tutaj: http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/psy/wychowanie/najczestsze-problemy-z-psami/agresja/

Czytaj także: http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/psy/wychowanie/

Opracowano na podstawie książki Johna Fishera “Okiem psa”.