Antykoncepcja u psów

Antykoncepcja u psów:
Naturalną metodą antykoncepcyjną jest oczywiście pilnowanie suki. Możemy dodatkowo wspomóc się podaniem jej preparatów hormonalnych( gestageny). Zapobiegają one ciążom urojonym i objawom rui. Niestety mają poważną wadę – mogą powodować ropomacicze.
W przypadku niechcianego krycia, możemy podać suce preparaty powodujące ronienie – wydłużają one ruję i zarodek nie ma szansy na zagnieżdżenie. Podaje się je 3,5 i 7 dni od momentu krycia. Nie zaleca się późniejszego przerywania ciąży.
Jeżeli nie chcemy rozmnażać naszego psa lub suki najlepiej zdecydować się na sterylizację. W przypadku suki zabieg polega na usunięciu jajników i macicy (owariohisterektomia). Ze względu na dojrzałość zwierzęcia najlepiej jest wykonać go po pierwszej cieczce. Jeżeli jednak zdecydujemy się zrobić to wcześniej należy wysterylizować sukę w okresie spoczynku jajników.
U psów kastracja polega na usunięciu jąder. Jest to mniej inwazyjny zabieg niż w przypadku suk. Psy 2-3 dni po zabiegu, po usunięciu szwów mogą już normalnie biegać. Zaletami kastracji są między innymi: zlikwidowanie lub zmniejszenie skłonności psa do włóczęgostwa, agresji terytorialnej oraz wobec innych psów, zapobieganie takim chorobom jak nowotwory narządów płciowych, schorzenia prostaty czy skręcenie powrózka nasiennego. Zabieg kastracji można wykonać u psów powyżej 5 miesiąca życia.

Zobacz także http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/psy/rozmnazanie/kiedy-kryc-suke/