Żywienie kota

Żywienie kota
Jeżeli chcemy aby nasz kot przez długie lata cieszył dobrym zdrowiem, kondycją i do późnej starości zachował chęci do zabawy i psot, należy zadbać o odpowiedni sposób żywienia naszego pupila. Koty to drapieżniki, na wolności doskonale radzą sobie z polowaniem na myszy, szczury, płazy, czy nawet ryby. Ponieważ koty hodowane w domu mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, ich dieta powinna być bogatsza w białka, a zarazem zawierać mniej pokarmów wysokokalorycznych. Wysterylizowane koty mogą wykazywać tendencję do przybierania na wadze w miarę upływu lat. Zamiast produktów mącznych podajemy wtedy kotu dobrej jakości wysokobiałkowe, niskotłuszczowe pożywienie w małych ilościach.
Najwygodniej jest kupić gotową karmę i nie martwić się o codzienne przygotowanie posiłku dla naszego kota. Należy jednak zwrócić uwagę na jej skład, ponieważ często zdarza się, że niektóre pełnoporcjowe karmy (szczególnie te najtańsze), nie dostarczają kotu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i witamin. Najlepiej jest kupować karmy znanych producentów, polecane w gabinetach weterynaryjnych.
Jeżeli jednak chcemy sami przygotowywać posiłki dla naszego kota, dobrze jest poświęcić trochę czasu na ułożenie odpowiedniego menu. Należy zwrócić uwagę, aby znalazły się w nim:
Mięso – jest niezbędne w diecie każdego kota. Koty to drapieżniki, a więc zwierzęta mięsożerne, i powinny codziennie dostawać porcję świeżego, chudego mięsa. Mięso podaje się kotom surowe, gdyż w takiej formie lubią je najbardziej. Powinno być pokrojone w kawałki, żeby koty mogły je rozgryzać. Najlepsze jest chude mięso cielęce, wołowe, baranie, królicze i z drobiu. Należy unikać tłustej wieprzowiny. Doskonałym pokarmem jest dla kotów serce. Wątrobę należy podawać w małych ilościach, ponieważ zawiera zbyt dużo witamin A i D, których nadmiar może prowadzić do zaburzeń chorobowych u dorosłych kotów.
Warzywa – to zaskakujące, jak wiele kotów lubi warzywa, np. fasolkę marchew, ogórki, pomidory. Podajemy je ugotowane jako dodatek do posiłków.
Ryby – to jeden z największych kocich przysmaków. Są bogatym źródłem wapnia, który może powodować tworzenie się kamieni w pęcherzu i przewodach moczowych. Dlatego nie przesadzajmy z ilością ryb w kocim menu.
Ponadto można podawać kotom ziemniaki – stanowią one bogate źródło węglowodanów. Na szczęście wiele kotów lubi jeść przestudzone, rozdrobnione ziemniaki polane jakimś sosem; jajka – powinien być to niezbędny, ale bynajmniej nie codzienny składnik diety. Niektóre koty mają trudności z trawieniem białka, dlatego najlepiej jest podawać je ugotowane na twardo. Mleko – zawiera wiele cennych składników odżywczych, m.in. białko i wapń. Powinny je pić kocięta oraz ciężarne i karmiące kotki. Jeśli dorosły kot lubi mleko, można mu je podawać. Niektóre koty źle tolerują mleko i cierpią po nim na biegunkę.
Woda jest absolutnie konieczna zwierzęciu do życia. Trzeba dbać, by kot zawsze miał jej pełną miseczkę. Wiele kotów woli pić wodę kapiącą z kranu lub wodę z kałuży niż ze swojej miski. Dodając troszkę mięsa lub ryby możemy poprawić smak wzmocnionej chemikaliami wody z kranu.
Każdy kot chętnie zjada trawę i tego nie należy lekceważyć, ponieważ zjadanie trawy ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze w trawie znajduje się dużo związków mineralnych, po drugie reguluje ona trawienie. Zjedzona trawa, działa jako środek wymiotny, pomaga w usunięciu kłębków włosów, które tworzą się w żołądkach kotów z połykanej podczas lizania sierści. Koty trzymane w domu nie mają okazji do zjadania trawy, toteż chętnie zjadają niektóre rośliny doniczkowe. Najlepiej posiać trawę lub zboże w skrzyneczce.

NIEZBĘDNE SKŁADNIKI POKARMOWE :

Białko – ma ogromne znaczenie dla wzrostu ciała zwierzęcia, jest też potrzebne do utrzymania naszego ulubieńca w dobrej kondycji oraz zapewnia mu odporność. Kot potrzebuje pięć razy więcej białka niż pies. Składnik ten znajduje się m.in. w mięsie, mleku, jajkach i w rybach.
Tłuszcze – dają energię, są też niezbędne dla urody kociej skóry i sierści. Koty potrzebują go głównie dlatego, że w nim są rozpuszczalne witaminy A, D, E i K. Brak tłuszczów w diecie uwidoczni się w wyglądzie futerka, a także będzie miał niekorzystny wpływ na system nerwowy. Tłuszcze znajdują się w rybach, w mięsie. Są też w odpowiedniej ilości dodawane do karmy w puszkach.
Węglowodany stanowią źródło energii. Dostarcza ich ryż, ziemniaki, płatki zbożowe i warzywa. Produkty te trzeba podawać ugotowane i w niewielkich ilościach. Ich nadmiar odkłada się bowiem w postaci tkanki tłuszczowej.
Minerały i witaminy są potrzebne kotu do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednak ich nadmiar może być szkodliwy tak jak niedobór. Dlatego nie można przesadzać z dokarmianiem pupila preparatami, które je zawierają – zwłaszcza gdy jego codzienna dieta jest bogata i urozmaicona.

ZASADY PODAWANIA POSIŁKÓW :

 • Ważne jest, aby zapewnić kotu stałe pory posiłków oraz absolutny spokój podczas jedzenia.
 • Nasz pupil zawsze powinien jadać w tym samym miejscu i o stałych porach. Większość kotów potrafi zjawiać się na posiłkach z zadziwiającą punktualnością.
 • Jedzenie musi mieć temperaturę pokojową. Zanim podasz mięso wyjęte z lodówki, potrzymaj je przez pół godziny w szafce. Głodny kot zje zimny posiłek, ale nie służy to jego zdrowiu.
 • Nie zmieniaj nagle kociej diety, szczególnie w przypadku kociąt. Wszelkie nowości wprowadzaj stopniowo i w niewielkich ilościach. Inaczej zwierzak może dostać rozstroju żołądka lub zacząć wymiotować.
 • Od czasu do czasu można dać kotu resztki z naszego stołu, ale nic słonego lub pikantnego. Niektóre koty lubią paprykę, ogórki, czekoladę – wystarczy, gdy dostaną swój przysmak raz na kilka dni.
 • Unikaj dokarmiania go między posiłkami. W przeciwnym wypadku zamiast zgrabnego, zwinnego kota, będziesz miała okrągłego „leniwca”. Koty jedzą powoli, nie poganiaj więc swego pupila. Miseczkę z jedzeniem schowaj dopiero po godzinie. Wtedy będziesz pewny, że zwierzak się najadł.
 • Ustaw jego miseczkę w zacisznym kącie, bo koty lubią jeść w spokoju.
 • Koty często wyciągają jedzenie z miseczki i jedzą z podłogi. Jeśli więc położysz pod jego talerzyki kawałek plastiku, łatwiej ci będzie posprzątać.

NIE WOLNO PODAWAĆ KOTU :

 • Kości drobiowych łatwo się łamią, a ich ostre końce mogą poranić pyszczek, przełyk lub żołądek .
 • Surowego białka jaja kurzego zawiera ono awidynę, substancję, która „unieczynnia” witaminę H. Ta zaś jest konieczna kotu między innymi do utrzymania liczby czerwonych ciałek krwi na odpowiednim poziomie.
 • Karmy dla psów zawiera za małą dla kotów ilość białka.
 • Suchej karmy ale tylko jeśli cierpi na choroby dróg moczowych. Taki pokarm może bowiem zaostrzyć objawy choroby, a nawet zatrzymać mocz w organizmie – a to grozi śmiercią.

Częstotliwość i ilość podawanych posiłków zależy od wieku i stanu fizjologicznego zwierzęcia :

Dla 5-miesięcznego kota o średniej masie ciała 2kg dzienne zapotrzebowanie żywnościowe wynosi 170g, dawka ta powinna być podana w 3 częściach (posiłkach).

Dla 7-8 miesięcznego kota o średniej masie 3kg dzienne zapotrzebowanie żywnościowe wynosi 200g, dawka ta powinna być podana w 2-3 częściach (posiłkach).

Dla kota dorosłego o średniej masie ciała 4-4,5 kg dzienne zapotrzebowanie żywnościowe wynosi 185-225g, dawka ta powinna być podana w 1-2 częściach.

Dla ciężarnej kotki o średniej masie 3,5kg dzienne zapotrzebowanie żywnościowe wynosi 250g, dawka ta powinna być podana w 2-3 częściach.

Dla karmiącej kotki o średniej masie ciała 2,5kg dzienne zapotrzebowanie żywnościowe powinno wynosi 400g, dawka ta powinna być podana w 4 częściach.

Poczytaj również o chorobach kotów:

 http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/koty/choroby/

Artykuł napisany na podstawie:

Książki Kot z serii „Dbaj o swoje zwierzęta”