Zachowanie kota i jego ciekawe zwyczaje

Zachowanie kota i jego ciekawe zwyczaje
Koty nawiązują specyficzne więzi ze swoimi opiekunami. Z jednej strony żyją z nimi w poufałych stosunkach, ciesząc się równocześnie wielką swobodą. Koty są indywidualistami. Dzikie koty są niezależne i niezbyt towarzyskie. Koty domowe niewiele się od nich różnią. Jak wszystkie zwierzęta domowe, ich byt zależy od tego, czy zostaną nakarmione, czy sprzątnie im się kuwetę itd, ale mimo wszystko pozostają niezależne. Stosunek kota do człowieka jest szczególny, nieporównywalny z więzią z innymi kotami. Porozumiewa się on z człowiekiem za pomocą mimiki i mowy ciała. Koty aktywnie szukają kontaktu z człowiekiem i przywiązują się do niego silniej niż do swego terytorium. To tłumaczy też smutek, który kot potrafi odczuwać po utracie swego opiekuna. Wspólne życie z ludźmi rozbudza zdolności kota i pozwala na osiągnięcia, które świadczą o wysokim stopniu rozwoju jego inteligencji. Koty dopasowują się do zwyczajów i cech ludzi w swoim otoczeniu. Pociąg do zaspakajania ciekawości i wyostrzony zmysł obserwacji pozwalają nie przegapić korzystnych dla nich okazji.


Koty potrafią zapamiętywać powtarzające się wydarzenia. Wykorzystując swoją inteligencję, pamięć i orientację w czasie i przestrzeni są w stanie nauczyć się prostych czynności, naśladując człowieka. Znane tego przykłady to otwieranie drzwi przez naciśnięcie klamki, czy też używanie umywalki lub WC do załatwiania własnych potrzeb.
Z racji tego, że domowe koty niewiele różnią się od swoich dzikich przodków, uwielbiają polować. Łupem może stać się każdy domowy przedmiot, który się porusza, lub być może zaraz zacznie to robić ( przynajmniej w mniemaniu kota ;) ). Koty są również żądne nowych doświadczeń i wrażeń. Koty będące w dobrej kondycji do późnej starości zachowują chęć do zabawy, czujność i mają niespożyte zasoby energii (chyba, że trafi na się wyjątkowo spokojny i opanowany osobnik ).

Poczytaj także o wychowaniu kota http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/koty/wychowanie/

Opracowano na podstawie http://www.koty.pogodzinach.net