Wychowanie kota czyli jak z rozrabiaki zrobić grzecznego kocurka

Wychowanie kota
Wychowując naszego pupila, należy pamiętać o szacunku do jego potrzeby niezależności. Nie wolno jednak pozwalać mu na wszystko, należy być konsekwentnym. Często zdarza się tak, że ludzie pozwalają kotu na zbyt wiele rzeczy, może on np. chodzić po stole, drapać meble, wyjadać domownikom jedzenie z talerzy. Nadchodzi jednak moment, w którym mają dość krnąbrnego zachowania swojego kota i wybuchają złością, a kiedy się uspokoją, znowu pozwalają pupilowi na wszystko. Takie metody prowadzą do kompletnej dezorientacji i nerwowości u kota oraz powodują, że życie pod jednym dachem staje się naprawdę uciążliwe.

Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad panujących w domu już na początku, po przyniesieniu kota do domu. Trzeba być stanowczym i pokazać kto jest ważniejszy w domu. Ucz twojego kota nagradzając go i karząc. Ton twojego głosu powinien dać mu do zrozumienia, czego od niego chcesz. Kotom nie brakuje inteligencji, potrafią wymyślić rozwiązanie problemu i zastosować je. Kota można wiele nauczyć, o ile sam uzna , że jest mu to do czegoś potrzebne. W przeciwnym razie musimy dać za wygraną – nie pomogą ani kary, ani nagrody. Wychowując kota w żadnym razie nie należy stosować bicia. Wrażliwość kota na ból jest olbrzymia, a jego psychika nie znosi przymusu fizycznego. Nie lubi też gdy na niego krzyczymy. Kota należy wychowywać wyłącznie słowami oraz gestem. Zdecydowane ‘nie’, powiedziane niskim tonem jest skuteczne kiedy widzimy, że nasz pupil robi coś czego nie akceptujemy. Ostatecznie możemy psiknąć na niego wodą z rozpylacza do kwiatów.

Kot jest wyjątkowo czystym zwierzęciem, dlatego nauczenie go korzystanie z kuwety nie sprawia żadnych kłopotów. Pamiętajmy jednak o regularnym sprzątaniu, większość czyścioszków nie skorzysta z kuwety, jeśli będzie ona brudna.
Wychowując kota musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wyszkolimy go jak psa. Nie możemy oczekiwać od naszego pupila rzeczy niemożliwych, sprzecznych z jego naturą. Należy pamiętać, że bicie nie jest metodą wychowawczą, strach niszczy bowiem osobowość kota. Jednak jeśli od początku będziemy postępować konsekwentnie w stosunku do naszego podopiecznego, stosując kary odpowiednie do jego delikatnej psychiki, odwdzięczy on nam się z pewnością ciepłem i bezinteresowną miłością.

Poczytaj również o kocich zwyczajach http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/koty/zachowanie-kota/

Opracowano na podstawie www.koty.pogodzinach.net