Konie śląskie (śl)

Konie śląskie
Jest to rasa reprezentująca ciężkie konie gorącokrwiste, w typie zaprzęgowym. Rasa na kształtowała się głównie na początku XX wieku, ale początki hodowli datuje się na wiek XIX. Rasa wytworzyła się na bazie miejscowego pogłowia klaczy szlachetnych pod wpływem ogierów oldenburskich i fryzyjskich. W kształtowaniu rasy istotną rolę odegrały ogiery oldenburskie, a z lżejszych ras – konie pełnej krwi angielskiej.
Konie śląskie charakteryzują się beczkowatą kłodą, krótkim, prostym grzbietem, często prostym zadem, wysoko ustawioną szyją, niezbyt suchymi kończynami. Umaszczenie tych koni jest głównie gniade, skarogniade i kare. Są to konie wcześnie dojrzewające, mają dosyć wysokie wymagania paszowe. Są masywne, dużego kalibru, dobrze umięśnione. Odznaczają się dużą siłą pociągową, wydatnymi chodami w stępie i w kłusie. Mają żywy temperament i łagodny charakter, są chętne do współpracy i sprawdzają się doskonale w sporcie zaprzęgowym i jeździeckim, zwłaszcza konie anglośląskie są szczególnie cenione w sporcie.

Aktualny program hodowlany zakłada, że prace hodowlane prowadzone są w 2 kierunkach :

  • stary typ konia śląskiego, o dużych ramach wpisanych w prostokąt i o harmonijnej budowie ciała. Wymiary pożądane dla tych koni w wieku 3 lat:

Klacze – wysokość w kłębie 158cm, obwód klatki piersiowej 190 cm, obwód nadpęcia 22,5cm
Ogiery – wysokość w kłębie 160cm, obwód klatki piersiowej 190cm, obwód nadpęcia 23cm

  • nowy typ konia śląskiego, różniący się od starego typu większą szlachetnością, zwłaszcza głowy, dłuższą i wyniosłą szyją, bardziej ukośną łopatką i bardziej spadzistym zadem. Spowodowane jest to dużym udziałem genów koni pełnej krwi angielskiej, nawet do 50 %. Konstytucja tego konia powinna być sucha, a typ – wierzchowy.
    Pożądane wymiary:
    - klacze – wysokość w kłębie – 162 cm, obwód klatki piersiowej 185cm, obwód nadpęcia 21,5cm
    - ogiery – wysokość w kłębie 164cm, obwód klatki piersiowej 190cm, obwód nadpęcia 22cm

Zobacz także http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/konie/podstawy-jazdy-konnej/


Źródło: “Hodowla i użytkowanie konie z elementami hipoterapii” – Jolanta Janiszewska, Angelika Cieśla