Podstawy jazdy konnej

Podstawy jazdy konnej
Jeżeli koń został zajeżdżony prawidłowo, nie powinieneś mieć większych kłopotów z jazdą. Musisz mieć pewny dosiad i stosować się do prawideł sztuki jeździeckiej. Jeśli nauczycie się ze sobą współpracować jazda konna będzie sprawiać przyjemność wam obojgu.
Royal Windsor Horse Show

Używanie pomocy
Koń powinien reagować na łydki, głos, wodze, dosiad i zmianę punktu ciężkości. Nie powinno się korzystać z dodatkowych pomocy, np bata, chyba że koń jest wyjątkowo leniwy lub krnąbrny. Ostrogi są przeznaczone wyłącznie dla zaawansowanych jeźdźców.
Pamiętaj aby:
- Dawać proste i wyraźne sygnały łydkami nie rzucając się przy tym w siodle. Kiedy kopiesz konia, wymachujesz nogami i wiercisz się, nie ma on pojęcia czego od niego chcesz.
- Utrzymywać nieprzerwany, a zarazem delikatny kontakt z pyskiem – dość mocny żeby koń czuł wędzidło, wystarczająco łagodny żeby nie czuł bólu. Nie można szarpać za wodze.
- Polecenia głosowe formułować wyraźnie, zmieniać ton głosu w zależności od tego czy koń się podporządkował, udzielać instrukcji stanowczym głosem.
Jeździec na grzbiecie zaburza naturalną równowagę konia, którą ten potrafi jednak odzyskać, podstawiając zad i wyginając szyję (czyli wówczas kiedy jest zebrany). Zrównoważony dosiad pomaga mu osiągnąć ten stan i zmniejszyć dyskomfort związany z noszeniem jeźdźca.Jeśli jeździsz mało aktywnie, Twój koń też się rozleniwi. Jeśli zwracasz uwagę na swoją jazdę, starasz się robić postępy, nie zaczniesz oskarżać konia o własne błędy. Skontroluj pracę łydek, kontakt z pyskiem i dosiad, zastanów się jakie sygnały przekazujesz wierzchowcowi.
Nawet dobrze wyszkolony koń będzie starał się wykorzystać sytuację z pożytkiem dla siebie. Musisz mu uświadomić, że zajmujesz wyższą pozycję w hierarchii. Nie popuszczaj mu kiedy nie wykonuje Twoich poleceń. Kiedy się zorientuje, że jesteś szefem, okaże Ci z czasem tym większe zaufanie i respekt.
Jeździec powinien być konsekwentny, znaczy to, że musi konia traktować tak samo co dzień, w każdej sytuacji, żeby wiedział czego się może spodziewać. Jeśli za którymś razem mu odpuścisz, późniejsza kara za to samo przewinienie zbije go z tropu.
Jak wyrabiać odwagę konia podczas jazdy:
- Jedź pewnie, żeby koń nie miał wątpliwości czego od niego chcesz.
- Przerwij trening zanim koń się zmęczy i straci zapał, każda lekcja powinna się kończyć czymś miłym.
- Pociesz konia kiedy jest napięty i zestresowany, cofnij go do poprzedniego etapu nauki.
- Zastanów się dobrze zanim go skarcisz. Czy aby napewno zawinił, może to Ty popełniłeś błąd?
Jeżeli chcesz wpoić koniowi nową umiejętność, pamiętaj, że konie uczą się przez doświadczenie. To znaczy, że koń nie domyśli się sam czego od niego chcesz. Opanuje nową lekcję jeśli zachęcisz go do wykonania ćwiczenia, pochwalisz go za posłuszeństwo i zastosujesz korektę, jeśli zrobi coś nie tak. Może to trochę potrwać więc musisz okazać dużo cierpliwości. Jeśli zmuszasz konia do zbyt dużego wysiłku lub chcesz zbyt szybko nauczyć go czegoś nowego może się pogubić i stracić do Ciebie zaufanie. Musisz poznać i respektować jego możliwości. Nie wymagaj od niego więcej niż jest w stanie wykonać. Koń nie umie czytać w Twoich myślach, więc jeśli każesz zrobić mu coś czego nie rozumie, zacznie się denerwować.

Poczytaj również o mowie ciała konia http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/konie/jak-odczytac-mowe-ciala-konia/