Jak odczytać mowę ciała konia

Jak odczytać mowę ciała konia
Konie porozumiewają się między sobą niemal wyłącznie poprzez postawę ciała, mimikę oraz ruch. Rzadko używają głosu . Sygnały te są również łatwe do odczytania dla człowieka. Im uważniej będziemy obserwować konia, tym szybciej dostrzeżemy, że jego wygląd jest uwarunkowany nastrojem.
Mowa koniiiDepositphotos_2989289_xs (2)

Nastrój konia przejawia się zwykle w jego mimice, szczególnie w wyrazie oczu i ustawieniu uszu. Koń manifestuje jednak swoje nastawienie całym ciałem. Należy zwrócić uwagę na to jak trzyma łeb, szyje i ogon, czy mocno napina mięśnie.
Odprężenie
Odprężony koń ma uszy rozłożone luźno na boki, często zwrócone są one w różnych kierunkach; wszystkie mięśnie ma rozluźnione; ogon trzyma nisko ale nie jest on dociśnięty do ciała; głowa i szyja lekko opuszczone, na pysku wyraz odprężenia; wpółprzymknięte oczy świadczą o tym że koń zapadł w lekką drzemkę. Odprężony koń sprawia wrażenie rozciągniętego, ale potrafi szybko się pozbierać kiedy coś zwróci jego uwagę. Jeśli mimo to nie reaguje, może być chory.
Podniecenie
Podniecony koń przybiera paradną, wyniosłą pozycję. Uszy nastawia w przód, ma błyszczące i zaciekawione oczy. Ogon ma uniesiony wysoko, ale nieruchomy. Głowę trzyma wysoko, szyja jest wygięta w łuk. Koń jest w stanie w każdej chwili ruszyć do akcji. Konie zachowują się w ten sposób, kiedy chcą się popisać przed rywalem lub przypodobać klaczy
Kiedy trzeba mieć się na baczności:

- Stulone uszy – bez wątpienia zły znak. Jeden z pierwszych objawów złości lub niezadowolenia kuca.

- Podnoszenie tylnej nogi lub odwracanie się zadem – musimy mieć się na baczności, koń może kopnąć zwłaszcza jeśli dodatkowo skulił uszy.

- Łyskanie białkami oczu, rozdęte chrapy – koń jest przestraszony lub zdenerwowany. Prawdopodobnie trzyma wysoko głowę i ma napiętą szyję.

-Grzebanie kopytem w ziemi – koń może być zniecierpliwiony lub głodny, grzebanie bywa też oznaką kolki.

- Rzucanie głową i zamiatanie ogonem – koń opędza się od much lub jest zdenerwowany. Jeżeli jest zły napięcie wyziera z jego całej postawy.

- Trącanie łbem, skubanie i podgryzanie to oznaki agresji choć bywa, że niektóre konie podszczypują dla zabawy.

- Ogon trzymany nisko i wciśnięty między tylne nogi – koń boi się czegoś co jest z tyłu lub jest chory, przemarznięty. Jest to także oznaka podporządkowania.

Dźwięki wydawane przez konie
Rżenie – konie porozumiewają się rżeniem na odległość. Rżenie bywa też oznaką przygnębienia np. po stracie przyjaciela.
Ciche rżenie – jest to odgłos powitalny, klacze porozumiewają się w ten sposób ze źrebiętami, a zaprzyjaźnione konie witają się między sobą. Koń pozdrawia również w ten sposób właściciela.
Kwik – konie kwiczą na znak podniecenia, np. przy spotkaniu z nieznajomym koniem. Ogiery podchodzą też z kwikiem do grzejących się klaczy.
Chrapanie – jest ono zwykle przejawem nerwowości lub strachu, np. w zetknięciu z nieznanym przedmiotem lub obcą wonią.

Zobacz również http://planeta-zwierzat.pl/artykuly/konie/moj-kon-mnie-nie-slucha-co-robic/