Jak dbać i opiekować się świnką morską

Musimy pamiętać nie tylko o dbaniu o czystość w klatce, karmieniu i pojeniu, ale także o potrzebach emocjonalnych zwierzątka. Świnki są bardzo towarzyskie i potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, pozbawione go, stają się osowiałe i płochliwe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie usytuowanie klatki – musi stać w pokoju, w którym często przebywają domownicy. Poza tym, należy pamiętać o codziennym wypuszczaniu świnki na spacery po pokoju (więcej w dziale „oswajanie”), głaskaniu i zabawie (więcej w dziale „świnka naszym podopiecznym”).

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy również doglądanie i czesanie futerka, regularne kontrolowanie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów.
Do wyczesywania futerka przydadzą się szczotki dla psów lub kotów, a do dłuższego futerka odpowiedni będzie metalowy grzebień dla psów. Jeżeli będziemy robić to delikatnie, będzie to dla świnki przyjemnym masażem.
Należy zapewnić zwierzątkom możliwość ścierania ząbków, przynosząc im do klatki gałązki jabłoni, topoli, wierzby, czy klonu. Jeżeli zauważymy, że ząbki są przerośnięte, należy wybrać się do weterynarza, aby je skrócił. Przerośnięte siekacze grożą poranieniem podniebienia i mogą uniemożliwić pobieranie pokarmu.
Jeżeli zauważymy, że pazurki są przerośnięte możemy skrócić je u weterynarza, lub zrobić to samemu. Należy użyć do tego specjalnych cążków – tak aby nie uszkodzić widocznego pod światło, bogato ukrwionego rdzenia pazura, lepiej jest zostawić nieco dłuższe pazury, niż przyciąć zbyt krótko. Dobrze jest jednak, aby pierwsze ich skracanie odbyło się pod okiem weterynarza, udzieli on z pewnością instrukcji jak zrobić to w domu.

Źródło – Kamila Brodowska “Świnka morska nasz mały przyjaciel”.