Codzienna pielęgnacja fretki

Załatwianie potrzeb fizjologicznych do kuwety – stosunkowo łatwo jest nauczyć tego fretkę. Zwierzątko to wybiera sobie zwykle kilka miejsc w mieszkaniu, w których się załatwia. Musimy więc postawić tam kuwety ze żwirkiem. Aby nauczyć fretkę, że to właśnie tam ma załatwiać swoje potrzeby, musimy wyłapać moment, w którym zabiera się do tego – dosuwa wtedy zadek do kąta i podnosi ogonek. Należy w tym momencie przenieść ją do kuwety, pochwalić i dać jakiś smakołyk. Po kilku próbach ten inteligentny zwierz powinien załapać o co chodzi.
Obcinanie pazurków – fretkom mieszkającym stale w mieszkaniu zabieg ten wykonujemy co 3-4 tygodnie. Używamy do tego specjalnych cążków dla zwierząt i robimy tak aby nie uszkodzić widocznego w pazurku naczynia krwionośnego (przycinamy kilka milimetrów za nim).
Obserwacja uzębienia – jeżeli na zębach widoczny jest kamień, należy udać się do weterynarza by go usunął.
Pielęgnacja futerka – fretkę należy wyczesywać jak najczęściej, szczególnie w okresie linienia. Do gruntownego czesania używamy grzebienia o włosiu rzadszym, sztywniejszym, a następnie szczotek gęstszych, ale miękkich (w celu dokładniejszego usunięcia martwej sierści) oraz maltpasta.
Dla uniknięcia powstawania w przewodzie pokarmowym kul włosowych i tym samym jego niedrożności, podajemy fretce pastę lub karmę odkłaczającą dla kotów.