Wybór chomiczego M4

Chomik może mieszkać w terrarium, plastikowym pojemniku lub klatce.
Najwłaściwszym wyborem jest klatka – chomiki lubią wspinać się po prętach, poza tym zapewnia ona dobrą wentylację. Jej minimalne wymiary powinny wynosić 20 x 30 x 30 cm (dł. x szer. x wys.), ale generalnie panuje zasada, że im większa klatka, tym lepiej (więcej miejsca na bieganie i harce). Kraty powinny być poziome i stanowić gęstą siatkę, bez żadnych większych szpar (aby chomik nie mógł się w nie wcisnąć). Klatka powinna być wykonana z nieszkodliwego i trudnego do przegryzienia materiału (np. metalowe pręty, ocynkowana siatka). Dobrym pomysłem jest zakup piętrowej klatki.

Znakomicie sprawdza się wysuwana podłoga – ułatwia ona znacznie sprzątanie.
Zaletą terrarium jest to, że nie ma prętów i lakieru, wadą natomiast mała przewiewność. Powinno mieć wysokie ściany, aby chomik nie mógł się wydostać. Należy zwrócić uwagę, aby elementy wyposażenia nie stanowiły dogodnej dla chomika drabiny – mogą pomóc mu w ucieczce. Zaletą jest możliwość dokładnej obserwacji chomika przez szybę.
Pojemniki plastikowe (tak jak terraria) ograniczają możliwość wspinaczki, mają również małą cyrkulację powietrza. W dużym terrarium (80 x 40 x 25-30cm) można umieścić dżungarki . Pamiętajmy, aby zapewnić chomikowi możliwość wspinaczki i zabawy za pomocą gałązek i specjalnych drabinek, czy kołowrotku. Tak przygotowane terrarium należy przykryć specjalną siatką, żeby zwierzątko nie uciekło. Terrarium nadaje się tylko dla chomików karłowatych. Dla chomika syryjskiego nie jest polecane, gdyż trzymany w terrarium choruje i żyje krótko. Najlepszym rozwiązaniem jest dla niego klatka.
Wyposażenie :

  • kołowrotek (karuzela)
  • miska z jedzeniem
  • poidełko (najlepiej automatyczne) – zawsze ze świeżą wodą
  • domek – sypialnia i spiżarnia
  • toaletka lub słoik
  • ściółka -trociny, sianko – kupione w sklepie zoologicznym lub lignina nabyta w aptece

Warunki utrzymania:
Klatkę dobrze jest umieścić na podwyższeniu w kącie pokoju, zapewni to chomikowi poczucie bezpieczeństwa. Nie może być ustawiona w miejscu narażonym na przeciągi, hałas (telewizor, czy radio) i zbytnie nasłonecznienie. Zaleca się utrzymywanie temperatury 20 – 22 °C (poniżej 10°C chomiki zapadają w sen zimowy) oraz wilgotność ok. 40 do 50 %.