Legwan zielony (Iguana iguana)

Jest to duży, roślinożerny gatunek nadrzewnej jaszczurki z rodziny legwanów, pochodzący z Ameryki Środkowej oraz Południowej. Jest jednym z dwóch przedstawicieli rodzaju Iguana i największym ze wszystkich legwanów.
Wygląd zewnętrzny:

  • Głowa mocno wysklepiona.
  • Pod żuchwą zwisa obszerny fałd skórny.
  • Bocznie spłaszczone ciało, zwłaszcza ogon. Przez środek grzbietu biegnie głęboki wysoko wycinany grzebień skórny.
  • Tylne kończyny masywne, umięśnione z długimi palcami.
  • Ciało jaskrawo-zielone z poprzecznymi, szerokimi i ciemnymi pręgami na tułowiu i ogonie.

Rozmiary - długość ciała do ok. 200 cm z czego na ogon przypada ok. 120 cm
Masa ciała do ok.10 kg.
Środowisko życia - przebywają głównie wysoko na drzewach nad zbiornikami wodnymi gęstych lasów równikowych. Dzięki spłaszczonemu ogonowi potrafią też dobrze pływać.
Pokarm - liście, kwiaty i owoce, dodatkowo zjadają też małe kręgowce i owady.
Zachowanie - rozdrażnione nadymają powietrzem workowaty fałd skórny pod żuchwą i głośno sycząc rzucają się na napastnika jednocześnie bijąc ogonem, wyposażonym w zębaty grzebień łusek o piłkowatych brzegach, zadając rany.
Rozmnażanie na wolności - w celu złożenia jaj legwany schodzą na ziemię. Młode po opuszczeniu gniazda muszą zjeść trochę odchodów dorosłych, aby posiąść florę bakteryjną potrzebną do trawienia liści.
Występowanie - od centralnej części Ameryki Południowej po Meksyk oraz niektóre wyspy Oceanu Spokojnego.
Podgatunki:

  • Iguana iguana iguana
  • Iguana iguana rhinolopha

WARUNKI UTRZYMANIA
Prawidłowo hodowane legwany powinny żyć 15-20 lat, a nawet osiągać wiek do 30 lat. Spokrewnione z Iguana iguana legwany z rodzaju Cyclura osiągają wiek 40 lat!
Terrarium – Legwan zielony musi przebywać w terrarium o odpowiedniej wielkości. Warunki powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnych.  Jeden osobnik może zajmować terrarium o wymiarach 125 x 100 x 100 cm (uzależnione od wielkości osobnika, aczkolwiek zalecane większe). Minimalne wymiary terrarium dla pary dorosłych osobników powinny wynosić: długość 200 cm, wysokość 200cm i szerokość 100 cm. Powinniśmy jednak zadbać o to, aby nasze legwany nie przebywały w terrariach o minimalnych wymiarach lecz w pomieszczeniu o wymiarach optymalnych czyli: 250 x 200 x 200 cm – są to wymiary dla jednego samca i dwóch samic. Nie umieszczamy w jednym terrarium dwóch samców, jak również młodych osobników z dorosłymi zwierzętami. Młode osobniki można hodować w mniejszych terrariach ponieważ wystraszone mogą zeskakiwać z wysokich miejsc lub poobijać się o ściany i wyposażenie terrarium powodując u siebie groźne obrażenia ciała.
Oświetlenie – najważniejszym wyposażeniem w terrarium jest oświetlenie emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Świetlówki UV zastępują naturalne oświetlenie słoneczne niezbędne do prawidłowego rozwoju każdego gada. Za najważniejsze promienie uważa się promienie UVA oraz UVB. Promieniowanie UVA stymuluje apetyt, zachowania rozrodcze oraz aktywność. Promieniowanie UVB sprzyja syntezie witaminy D3 niezbędnej do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu. Najwłaściwszym typem oświetlenia w terrarium dla legwanów (mikroklimat lasów tropikalnych) jest świetlówka Repti Glo 5.0 lub np. Reptistar gdyż posiada ona umiarkowaną do wysokiej emisję promieni UVB, ogromnie zbliżoną do emisji promieni w zacienionym środowisku lasów tropikalnych. Świetlówki wyżej opisane emitują 30% promieni UVA i 5% promieni UVB. Można używać świetlówek różnych firm, ale musimy zwracać uwagę na wartości procentowe promieniowania UV ( musi być 5% UVB i 30 % UVA). Pełna skuteczność promieniowania UV przez te świetlówki waha się od sześciu miesięcy do jednego roku. Oznacza to, że po upływie tego czasu promienie nie są emitowane już w 100% i powinniśmy świetlówkę zmienić na nową. Aby uzyskać najlepsze efekty stosując oświetlenie UV powinniśmy naświetlać zwierzęta co najmniej 10 godzin, ale maksymalnie 12-14 godzin, pamiętając, że oświetlenie to musi być zamontowane tak aby światło padało na legwana od góry, tak jak robią to promienie słoneczne w naturze. Optymalna odległość świetlówki od zwierzęcia powinna wynosić 20-30 cm.
Poza tym terrarium możemy dodatkowo wyposażyć w różnego rodzaju korzenie, konary, liny, pnącza, fontanny oraz kaskady wodne, termometry, nawilżacze powietrza, wilgotnościomierze (higrometry), roślinność sztuczną lub naturalną, liany, pojemniki na pokarm i wodę pitną (służą również do kąpania). Wszystko musi być stabilne i odpowiednio zabezpieczone.
Wilgotność powinniśmy utrzymywać w granicach 60-90% w dzień przy temperaturze 25-35°C (temperatura w różnych częściach terrarium), pod promiennikiem podczerwieni nawet do 38°C, a w nocy 90-100% przy temperaturze 22-26°C. Wilgotność powierza sprawdzamy za pomocą urządzenia zwanego higrometrem, który można kupić w sklepach zoologicznych.
Temperatura dzienna w różnych częściach terrarium powinna mieścić się w granicach 25-35°, a nawet do 38°C pod promiennikiem podczerwieni. Temperatura nocna zaś, powinna mieścić się w przedziale 20-26° (u młodych ok. 25°). Legwan trzymany stale przez kilka tygodni w temperaturze 16-18° ginie. Również śmiertelny jest krótkotrwały spadek temperatury do 7°. Niemniej groźna jest wysoka temperatura 46-47°, a już przy 41-42° zwierzęta zaczynają oddychać z otwartym pyskiem.
Długość sztucznego dnia w terrarium powinna trwać 12 godzin.
Przegrzanie zwierzęcia może być dla niego groźniejsze niż jego chwilowe schłodzenie.

Źródła:  Łukasz Wysocki -”Legwan zielony”
                 Wikipedia